Центральне сховище відпрацьованого ядерного палива в Україні (ЦСВЯП), перше в світі, будується лише в декількох кілометрах від місця аварії на ЧАЕС. ЦСВЯП, проектний термін експлуатації якого становить 100 років, буде отримувати та забезпечить зберігання у надійній локалізуючій системі ВЯП з дев’яти з діючих енергоблоків ВВЕР АЕС реакторів України.  Ця установка стане лакмусовим папірцем для національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом», з безпечного поводження з ВЯП, яке необхідне для реалізації амбіцій країни щодо істотного заміщення своїх вугільних станцій безпечними ядерними реакторами.

Прапори, що майорять на майданчику ЦСВЯП у зоні відчуження ЧАЕС
Прапори, що майорять на майданчику ЦСВЯП у зоні відчуження ЧАЕС

ЦСВЯП перебувало у центрі уваги під час пам’ятних заходів на вшанування 33-іх роковин Чорнобильської катастрофи. 26 квітня, саме у день відзначення роковин техногенної катастрофи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, делегація Кабінету Міністрів України на чолі з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом відвідала будівельний майданчик Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) у супроводі президента НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського, генерального директора ВП «Атомпроектінжиніринг» Юрія Шейко, голови Державної інспекції ядерного регулювання України Григорія Плачкова, голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталія Петрука  . Відзначивши прогрес виконання робіт за проектом ЦСВЯП, будівельна готовність якого складає понад 75%, прем’єр-міністр наголосив: – «Успішна реалізація та введення в експлуатацію Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива стане вагомим внеском Енергоатома в забезпечення енергетичної безпеки України. Експлуатація власного Централізованого сховища посилить економіку України, покращить інвестиційну привабливість держави та стане завершальним етапом із здобуття атомною галуззю України політичної незалежності від Росії…”

Українські високопосадовці перевіряють ЦСВЯП, прем'єр-міністр Гройсман знаходиться праворуч від Президента НАЕК “Енергоатом” Недашковського (у жовтому сигнальному жилеті)
Українські високопосадовці перевіряють ЦСВЯП, прем’єр-міністр Гройсман знаходиться праворуч від Президента НАЕК “Енергоатом” Недашковського (у жовтому сигнальному жилеті)

Виголошуючи промову із сумного приводу,Президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковськийодночасно розповів про стан виконання будівельних робіт на майданчиках трьох АЕС України – Рівненській, Хмельницькій та Южно-Українській АЕС, відпрацьоване паливо з яких буде вивозитися на зберігання до ЦСВЯП. Він також проінформував аудиторію про те, що «понад 75% робіт, пов’язаних з капітальним будівництвом на майданчику ЦСВЯП, вже завершено. Паралельно з цими роботами Енергоатом активно виконує роботи з модифікації обладнання для поводження з відпрацьованим ядерним паливом у відповідності із технологією компанії Holtec International. Ці роботи зараз тривають на Рівненській, Южно-Українській та Хмельницькій АЕС: проходить процес модифікації перевантажувальних машин енергоблоків, здійснюються роботи з модернізації кранів полярної дії, які розташовані у герметичному контайменті реакторних відділень енергоблоків. Всі вони чітко синхронізовані з термінами виготовлення обладнання, адже АЕС може виконувати модернізацію тільки під час планово-попереджувальних ремонтів, коли енергоблоки зупинені. Ми вже отримали від наших американських партнерів Holtec 45 з 64 одиниць основного та допоміжного обладнання. Роботи за цим проектом виконуються відповідно з графіком… Будівельні та пуско-налагоджувальні роботи Енергоатом планує завершити у першому кварталі наступного року, а у другому кварталі розпочати введення у експлуатацію першого пускового комплексу, встановивши перші контейнери з ВЯП у зоні зберігання Сховища. 2020 рік стане вирішальним для Компанії і для України за усіма напрямами реалізації проекту ЦСВЯП»     

На зображенні арматура, встановлена на майданчику сховища ЦСВЯП
На зображенні арматура, встановлена на майданчику сховища ЦСВЯП

Юрій Недашковський також додав, що інтенсивна розбудова інфраструктури Зони відчуження дозволить не тільки ефективно вирішити проблему поводження з відпрацьованим ядерним паливом і радіоактивними відходами, а й забезпечить можливості для стратегічного розвитку вітчизняної атомної енергетики у відповідності з «Енергетичною стратегією України до 2035 р.».

На Централізованому сховищі використовуються вертикальні вентильовані системи зберігання Holtec HI-STORM. Двустінні багатоцільові контейнери високої ємності будуть перевозитися на ЦСВЯП у транспортних контейнерах HI-STAR 190, що постачаються компанією Holtec, після чого багатоцільові контейнери БЦК будуть перевантажені до модулів зберігання HI-STORM через запатентований Holtec Вузол Перевантаження Контейнерів (ВПК). Очікується, що перші системи будуть завантажені в 2020 році. Система HI-STORM компанії Holtec має найвищу емність для зберігання відпрацьованого палива, що використовується в реакторах ВВЕР російського виробництва. Компанія є єдиним західним постачальником систем зберігання для реакторів ВВЕР.